Waterjet, czyli cięcie strumieniem wody, jest cenioną metodą obróbki i cięcia różnych materiałów. Największą zaletą, która jest gwarancją niezawodności jest sposób wykorzystywania naturalnych właściwości wody oraz odpowiednich parametrów technicznych. Jakie jeszcze inne zalety ma ta technologia? Za co cenione jest cięcie wody w firmach produkcyjnych? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, gdzie omawiamy główne zalety i wady technologii cięcia wodą pod ciśnieniem.
Na czym polega cięcie strumieniem wody Poznań?
Najpierw woda trafia do pompy sprężającej. Tam osiąga ciśnienie nawet 4000 atmosfer. Woda trafia do tnącej głowicy sterowanej przez mikrokomputer. W głowicy energia potencjalna strumienia wody zamienia się w energię kinetyczną. Dzieje się tak za sprawą kryzy z kamienia szlachetnego o średnicy zaledwie ułamka milimetra. Pozwala to, by woda osiągnęła prędkość większą od dźwięku (340,3 m/s) – dochodzącą do 1000 m/s.
Cięcie strumieniem wody – zalety
Technika cięcia wodą jest przede wszystkim łatwa i bardzo precyzyjna. Podstawową zaletą technologii waterjet jest jej uniwersalność i niezawodność. Pozwala na przecięcie każdego rodzaju materiału o grubości dochodzącej do 300 mm. Żadna inna technologia nie ma takich możliwości tnących. Wykorzystywana jest to obróbki metalu, skóry, szkła, stali, ceramiki, kamienia i tworzyw sztucznych. Jest to metoda bezpieczna dla operatora urządzenia. Podczas pracy nie są wytwarzane odpady, gazy czy niebezpieczne substancje. Brak konieczności używania wysokiej temperatury chroni materiał przez odkształcaniem się. Wykorzystując tę technologię zminimalizowane jest wystąpienie porażenia prądem czy wzniecenie pożaru.
Cięcie strumieniem wody Poznań – wady
Największą wadą jest ograniczenie w geometrii wyboru. Woda może być wykorzystywana wyłącznie do obróbki powierzchni płaskich i o stałej grubości. Dodatkowo czas i koszty produkcji są większe w porównaniu z innymi metodami cięcia. Zastosowanie tej metody generuje również dużo hałasu, który dochodzi nawet do 120 dB.