Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – Mądre zabezpieczenia

Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – czyli co? Chodzi między innymi o barierki drogowe i znaki. Często się na nie wkurzamy – czasem nam „zawadzają”, czasem „niepotrzebnie” spowalniają i tak dalej. Ale czy rzeczywiście tak nam utrudniają życie? A może jednak częściej je ratują?

Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – o co chodzi?

W myśl definicji urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego (w skrócie BRD) służą ochronie życia, zdrowia i mienia uczestników ruchu drogowego oraz osób pracujących na drodze, a nawet użytkowników terenów okalających. Mówiąc prościej, dzięki tym urządzeniom na drodze czy chodniku czujemy się bezpieczniej. Jeśli jesteś rodzicem, możesz sobie wyobrazić szkołę, przed którą nie ma ochronnych barierek lub znaku D6 – przejście dla pieszych. Z pewnością bezpieczeństwo dzieci byłoby zagrożone. Albo czy wyobrażamy sobie, żeby  na moście nie było barierek?  Nie raz drażni nas ich żółtych czy szary widok. Bywa, że zasłaniają widoki w podróży, czasem po prostu psują efekt. Ale czy takie myślenie ma sens? Ich zadnie jest naprawdę istotne. Ile ludzkich żyć uratowały te pozorne i może czasem nieładne bariery! Działają na zasadzie pochłaniania energii uderzenia pojazdu. Prawidłowo skonstruowana a następnie zamontowana bariera drogowa powinna:

  •  uniemożliwiać przejechanie pojazdu poza krawędź drogi lub przez pas rozdziału na jezdnię poprzeczną dla przeciwnego kierunku ruchu,
  • wyprowadzić pojazd na tor ruchu, równoległy lub bliski równoległemu do bariery, przy możliwie najmniejszym zagrożeniu dla innych pojazdów,
  • powodować podczas kolizji możliwie niewielkie uszkodzenia pojazdu,
  • w sposób możliwie wyraźny i czytelny określać zewnętrzną krawędź jezdni lub drogi.

Co oprócz – wyraźnie istotnych – barierek wchodzi w skład urządzeń mających na celu bezpieczeństwo ruchu na drodze?

bariery drogowe

Bariery drogowe to nie wszystko

Takich urządzeń jest wiele. Bariery drogowe to też pojęcie dość ogólne. Dzielimy je na:

Ale prócz barier są także balustrady drogowe, czy znaki wszelkiego rodzaju. Faktem jest, że zdarzają się oznakowania, które zupełnie nam nie pasują. Często na ich wstawienie wpływa mają normy prawne napisane małym druczkiem. Ale to skrajne przypadki. Jest ich mniej, niż uratowanych żyć dzięki urządzeniom bezpieczeństwa  ruchu drogowego.