Urazy ortopedyczne mogą wystąpić w każdej chwili. Nawet źle postawiona stopa może doprowadzić do jej skręcenia. Warto wiedzieć, jak postępować w przypadku złamania, skręcenia czy zwichnięcia. Zapoznaj się z naszym artykułem i poznaj pierwszą pomoc w przypadku urazu od A do Z.
Złamanie kończyny – pierwsza pomoc
Złamanie jest to przerwanie ciągłości kości. złamanie może być otwarte bądź zamknięte. Złamanie otwarte charakteryzuje nie tylko przerwanie ciągłości kości, ale również rana otwarta i krwotok.
W przypadku złamania do naszych czynności należeć powinno:
unieruchomienie kończyny,
w przypadku obrzęku obłożenie lodem,
wezwanie pogotowania ratunkowego lub udanie się na izbę przyjęć.
Skręcenie – co zrobić w przypadku urazu?
Do skręcenia kości dochodzi, kiedy zostaje uszkodzona torebka stawowa oraz więzadło. Spowodowane jest to przekroczeniem fizjologicznego zakresu ruchu. Objawy, jakie występują przy skręceniu to: ból, obrzęk oraz zacieśnienie w obrębie stawu.
Jeśli dojdzie do skręcenia, to warto obrzęk obłożyć lodem. Warto również założyć bandaż elastyczny, opaskę uciskową bądź stabilizator. Wszystkie te sprzęty zakupimy w sklepie medycznym.
Jakie działania podjąć w przypadku zwichnięcia?
Zwichnięcie przejawia się ostrym bólem, zniekształceniem narządu ruchu, opuchlizną oraz zasinieniem. W przypadku zwichnięcia wymagana jest natychmiastowa pierwsza pomoc. Zwichnięcie przejawia się przestawieniem kości, dlatego pilne jest jej przestawienie w odpowiednie miejsce. Przed przewiezieniem pacjenta do szpitala należy unieruchomić kończynę – powinny zostać podjęte wszystkie kroki, co w przypadku złamania.
Złamanie, zwichnięcie, skręceni – co wiąże te urazy?
Złamanie, zwichnięcie i skręcenie, choć wymagają innego leczenia, posiadają wspólne cechy. Przede wszystkim wszystkie te trzy urazy nastąpić mogą w tym samym miejscu – dotyczą kończyn dolnych bądź górnych. Kolejną cechą jest skorzystanie z usług medycznych tego samego specjalisty – ortopedy. Ortopeda Poznań pomoże nam powrócić do pełnej sprawności, sprzed kontuzji.