Nagrobki Poznań granitowe czy marmurowe?

Wybór między nagrobkiem z granitu a z marmuru to nie lada wyzwanie. Warto wiedzieć czym się charakteryzują, a czym się różnią dane materiały. Który z nich to lepsza inwestycja? Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się. 

Marmur – co warto o nim wiedzieć?

Marmur cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jest skałą, która wydobywana jest z podłożą. Zalega na różnych głębokościach. Pomniki z marmuru wymagają odpowiedniej pielęgnacji, ze względu na mniejsza wytrzymałość, niż pomniki granitowe. Często zalegające liście czy ziemia może tworzyć charakterystyczne dla tego materiału plamki. Również i rozlany wosk wymaga wykorzystania odpowiednich preparatów do pomników. Najistotniejszą cechą jest estetyka tego materiału. Największą popularnością cieszą się nagrobki czarne.

Granit – czym charakteryzują się nagrobki z granitu?

Nagrobki granitowe często są w znacznie wyższej cenie, niż pozostałe. Jeśli chodzi o Polaków to właśnie z tego materiału, nagrobki wykonywane są najczęściej. Pomnik, ze względu na wytrzymałość wymaga znacznie mniej uwagi niż pozostałe. Do utrzymania czystości wystarczy jedynie woda i gąbka.

Zakład kamieniarski Poznań

Nagrobki Poznań z marmuru czy granitu?

Pomniki marmurowe, tak samo jak granitowe wykonane są z naturalnego kamienia. Charakterystyczną cechą granitu jest wysoka twardość oraz wytrzymałość. Wykazuje również większą odporność na czynniki atmosferyczne. Z kolei marmur jest materiałem o mniejszej twardości, który jest podatny  na działanie warunków atmosferycznych.

Jeśli zależy nam na niepowtarzalnym, estetycznym pomniku, to wart wybrać marmur, gdyż posiada on szeroką kolorystykę, co pozwala uzyskać niepowtarzalny i delikatny efekt. Groby z granitu wybierane są natomiast ze względu na wytrzymałość – łatwo z nich usunąć wosk.

Wybór odpowiedniego materiału na nagrobek jest trudny. Warto zatem wiedzieć, czy charakteryzuje się granit, a czym marmur. Często zakład kamieniarski Poznań oferuje sztuczne kompozyty, jednak to marmur i granit cieszy się największą popularnością.